pielęgnacja drewna olejem

Pielęgnacja drewna

Drewno to naturalny surowiec, który “reaguje” na czynniki zewnętrzne takie jak wilgoć, temperatura czy nasłonecznienie. Aby nasze produkty służyły jak najdłużej należy o nie odpowiednio dbać. Nie jest to jednak nic skomplikowanego 🙂

jak dbać o drewno w domu

PIELĘGNACJA DESEK I PATER

Wszystkie nasze deski i patery wykonane są z lokalnie pozyskiwanego drewna. Obrabiamy je by nadać im cechy użytkowe oraz by podkreślić ich naturalne piękno.

Aby drewno nie ulegało zniszczeniu nie należy: pozostawiać desek w wodzie (np. w zlewie) oraz myć ich w zmywarce, przechowywać w wilgotnym miejscu lub bezpośrednio w okolicy źródła ciepła np. przy grzejniku.

Aby drewno nie traciło na jakości zaleca się: zawsze wycierać je suchą ścierką po umyciu, wszelkie zabrudzenia usuwać natychmiast, raz na 2-3 miesiące nakładać warstwę oleju zabezpieczającego.

JAK OLEJOWAĆ DESKI I PATERY? 

Aby pokazać proces olejowania posłużyliśmy się deską, którą używamy na codzień w naszym domu.

Używana deska do krojenia i serwowania (po około 2 miesiącach) wygląda tak:

pielęgnacja drewna w domu

Aby deska zachowała swój pierwotny kolor oraz aby była odporna na zabrudzenia czy gorące naczynia należy co 2-3 miesiące nałożyć warstwę oleju. Polecamy ekologiczny olej firmy Filip’s Oils, który można znaleźć u nas w sklepie (link do produktu). Jest to mieszanka olejów naturalnych, które dogłębnie zabezpieczają drewno. Można również użyć np. oleju lnianego.

Aby prawidłowo nałożyć olej na drewno należy niewielką ilość wmasować kolistymi ruchami, używając delikatnej ściereczki. Po zakończeniu czynności pozostawić do wyschnięcia.

deska kuchenna jak dbać

pielęgnacja drewna olejem

PIELĘGNACJA DRABIN, SKRZYNEK ORAZ POZOSTAŁYCH PRODUKTÓW PIĘKNO I DOM

Pozostałe produkty: drabiny, skrzynki, zegary, lampki, drewniane napisy oraz produkty z kategorii dodatki nie wymagają olejowania. Są to jednak przedmioty, które powinny być przechowywane w warunkach domowych. Nie należy myć ich wodą lub chemicznymi środkami czystości. Jeśli drabiny znalazły zastosowanie jako stojaki na rośliny należy przy podlewaniu unikać kontaktu drewna z wodą. W przypadku umieszczenia drabiny lub skrzynki na balkonie/tarasie należy chronić przed deszczem, wilgocią, zimnem oraz intensywnym słońcem.

 

Jeśli mają Państwo jakiekolwiek pytania odnośnie drewna i pielęgnacji zachęcamy do kontaktu (formularz kontaktowy)